fbpx
 

Soki naturalne w diecie

soki naturalne - truskawka

Soki naturalne w diecie

W praktycznie każdym sklepie spożywczym zewsząd atakują nas kolorowe opakowania soków. Na jednych widnieje napis 100% ze świeżo wyciskanych owoców, na innych tylko kolorowe obrazki. Niemniej, chce się sięgnąć po wszystkie na raz. Należy jednak zastanowić się, czy soki naturalne w diecie odchudzającej mogą się pojawiać? Czy lepiej jest je odstawić?

Konkurencja na rynku jest ogromna, jeśli chodzi o soki naturalne. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że wszystkie są tak samo dobre i zdrowe. Ceny nie odbiegają jakoś znacząco od siebie, ale z reguł wychodzi się z założenia, że najdroższy jest synonimem najlepszy. W przypadku soków, a także innych produktów spożywczych, głównym czynnikiem, który rzutuje na wybór, powinna być rzetelna analiza składu. Nie wiesz, czy dany sok będzie dobry? Z naszym krótkim poradnikiem łatwiej będzie Ci dokonać oceny. 

Czy na diecie można pić soki?

Powszechnie mówi się, ze wszystko jest dla ludzi i nie ma produktów, które są bezwzględnie zakazane. W przypadku, gdyby jednak powstała, to z pewnością nie znalazłyby się na niej soki. Dlaczego? Otóż mogą one być elementem zdrowej diety. Nie należy jednak tego rozumować pod kątem ogólnym. Przede wszystkim soki muszą być naturalne i wysokiej jakości. Ponadto są pewne umiary i z pewnością wlewanie w siebie litrów nektarów i soków nie będzie dobrym rozwiązaniem. Z tymi produktami jest trochę jak z orzechami, które można włączyć do diety, ponieważ są zdrowe, ale za to bardzo dużo kalorii. Wartość kaloryczna soków jest porównywalna do owoców sprzed przetworzenia. 

Należy zwrócić jeszcze uwagę na czas, kiedy się je spożywa. Nie chodzi tutaj o dobre maniery, a raczej pracę jednego z naszych najważniejszych organów wewnętrznych, czyli trzustki. Soki są źródłem cukrów prostych w czystej postaci, a więc trzustka reaguje na nie wyrzutem insuliny. Ma to na celu unormowanie poziomu glukozy we krwi, co jest oczywiście zjawiskiem pożądanym, jednak dając jej możliwość takiego regularnego wykazywania się, może dać efekt odwrotny. Najlepiej jest pić maksymalnie jedną szklankę soku do jednego posiłku. 

Co to jest sok z zagęszczonego soku?

Większość owoców, które są wykorzystywane w sokach, rośnie poza granicami naszego kraju. Niestety nasz klimat nie sprzyja rośnięciu takim owocom jak banany, ananasy, cytryny, czy pomarańcza. Większość z nich uprawiana jest w południowych rejonach Europy, skąd są one transportowane do Polski. Dla wielu firm nie jest to tanie przedsięwzięcie, dlatego część z nich wpadła na pomysł produkcji soków naturalnych z soku zagęszczonego. 

Zagęszczony sok otrzymuje się ze świeżych owoców i nie zawiera on żadnych dodatków, czy też konserwantów chemicznych. Jego produkcja polega na odparowywaniu wody przy jednoczesnym procesie koncentrowania się aromatów. Owoce podgrzewane są także podgrzewane w celu depektynizacji. Soki zagęszczone są więc półproduktem, który do naszego kraju pokonuje drogę praktycznie przez całą Europę. Następnie producent dodaje do nich wodę, dzięki czemu można kupić litr soku w niższej cenie niż kilogram owoców. 

Pić czy nie pić soków na diecie?

Spożywanie soków na diecie nie jest zabronione. Wiele jednak zależy od tego, jakiej jakości będzie to produkt. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie świeżo wyciśniętych napojów z owoców, które są naturalnego pochodzenia. Owszem nie zawsze jest możliwość kupienia pomarańczy, czy mandarynek, ale z pewnością bez problemu w sklepie dostaniemy jabłka, czy też gruszki. Ponadto można skorzystać z oferty lokalnych sprzedawców, którzy w swojej ofercie mają soki świeżo wyciskane. Oznacza to, że nie pochodzą one z mieszanki soku zagęszczonego z dodatkiem wody i nie mają żadnych konserwantów. Produkty naturalnego pochodzenia dostępne są między innymi w naszym sklepie.